YOU ARE ON THE STAGING WEBSITE
Professional Oral Care Learning

Nomenklatura stomatologiczna

Nieporozumienia wynikające z mylnej interpretacji wypowiedzi są nam dobrze znane z codziennej pracy. Bywa, że różne źródła (podręczniki, artykuły) podają inne, niepokrywające się definicje tego samego terminu. Może być to uciążliwe podczas nauki do egzaminu, a nawet stanowić podłoże złej interpretacji badań naukowych. Problem ten postanowili rozwiązać europejscy eksperci z dziedziny kariologii. The European Organisation for Caries Research oraz Cariology Research Group of International Association of Dental Research wspólnie postanowili przeanalizować i ujednolicić nomenklaturę związaną z kariologią. W lutym 2019 roku we Frankfurcie zorganizowano warsztaty w celu zdefiniowania pojęć związanych z kariologią. Prace miały na celu wybrać najczęściej używane terminy w odniesieniu do próchnicy, profilaktyki i leczenia a następnie zdefiniować je w oparciu o aktualną wiedzę. Artykuł omawia rozumienie wybranych terminów kariologicznych.

Materiał edukacyjny pomoże:

  • zrozumieć wybrane pojęcia kariologiczne, w tym: próchnicę i jej podział, biofilm czy płytkę, ząb wolny od próchnicy
  • omówić, czym jest nieoperacyjne leczenie próchnicy i dlaczego fluoryzacja i infiltracja nie zostały zaklasyfikowane do tej samej grupy procedur
Te treści mają pomóc w poszerzaniu wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. Zostały przygotowane przez eksperta, który wyraża swoje własne opinie i poglądy. Nie są one zamiennikiem profesjonalnej porady, diagnozy czy leczenia i mogą nie odzwierciedlać w pełni stanowiska firmy Colgate-Palmolive.

Ekspert

lek. dent. Ewa Siudak

Więcej wykładów lek. dent. Ewa Siudak

lek. dent. Ewa Siudak – absolwentka wydziału lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Doktorantka Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ukończyła program Masterclass ze Stomatologii Estetycznej na University College London oraz studia podyplomowe z zakresu Badań Klinicznych na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeszcze podczas studiów brała udział w międzynarodowych praktykach w King’s College London oraz Yerevan State Medical University. Jest pierwszą autorką artykułów naukowych dotyczących opieki stomatologicznej nad kobietami w wieku rozrodczym: „Zmiany w przyzębiu a proces zapłodnienia, „Interakcje doustnych środków antykoncepcji hormonalnej z lekami stosowanymi w stomatologii” oraz „Wpływ doustnej antykoncepcji hormonalnej na stan zdrowia jamy ustnej”. Autorka artykułów z serii „W Lupach Ewy Siudak” skierowane do młodych lekarzy dentystów oraz studentów stomatologii.

  • Język: Polski
  • Data rozpoczęcia: 2024-09-13 10:00:00

Dodaj komentarz

Some text some message..