YOU ARE ON THE STAGING WEBSITE
Professional Oral Care Learning

Wytyczne dotyczące fluoru

Obok właściwej diety profilaktyka fluorkowa jest podstawową i skuteczną metodą zapobiegania próchnicy zębów mlecznych i stałych. Warunkiem zapewnienia jej bezpieczeństwa i skuteczności jest znajomość i przestrzeganie aktualnych zasad stosowania różnych metod i środków zawierających związki fluoru. W ramach działalności Grupy Roboczej ds. Profilaktyki Fluorkowej Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) powołano zespół ekspertów w dziedzinie stomatologii dziecięcej i pediatrii w celu aktualizacji stanowiska dotyczącego indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży w Polsce. Dokument stanowi przegląd piśmiennictwa dotyczącego poziomu wiedzy na temat profilaktyki fluorkowej, korzystania z niej przez osoby w wieku rozwojowym w Polsce, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania środków profilaktycznych zawierających związki fluoru oraz zaleceń w zakresie profilaktyki fluorkowej organizacji i towarzystw naukowych w różnych krajach na świecie. Pierwsza wersja dokumentu była dyskutowana i zaakceptowana przez zespół ekspertów w dziedzinie pediatrii i stomatologii dziecięcej w dniu 4 kwietnia 2019 roku. Aktualizację zaplanowano nie później niż po 5 latach od jego publikacji.

Materiał edukacyjny pomoże:

  • zapoznać się z informacjami dotyczącymi poziomu wiedzy o profilaktyce fluorkowej rodziców, dzieci i młodzieży
  • poznać mechanizm przeciwpróchnicowego działania fluoru, bezpieczeństwa i skuteczności różnych metod indywidualnej profilaktyki fluorkowej i zasad jej stosowania w zależności od wieku i poziomu ryzyka próchnicy
Te treści mają pomóc w poszerzaniu wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. Zostały przygotowane przez eksperta, który wyraża swoje własne opinie i poglądy. Nie są one zamiennikiem profesjonalnej porady, diagnozy czy leczenia i mogą nie odzwierciedlać w pełni stanowiska firmy Colgate-Palmolive.

Eksperci

dr hab. n. med. Anna Jurczak

Więcej wykładów dr hab. n. med. Anna Jurczak

dr hab. n. med. Anna Jurczak

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Specjalista stomatologii dziecięcej.

Od 2008 roku pełniła funkcję kierownika Pracowni Stomatologii Dziecięcej, a następnie od 2020 roku pełni funkcję Kierownika Zakładu Stomatologii Dziecięcej Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Jest także Kierownikiem Poradni Stomatologii Dziecięcej Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie.

 

W latach 2013-2019 pełniła funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Obecnie jest Skarbnikiem tego towarzystwa i członkiem Zarządu Koordynującego Polskiego Oddziału “ Alliance for Cavity Free Future”. Jej działalność poza Uczelnią obejmuje również współpracę z MInisterstwem Zdrowia oraz pełnienie funkcji eksperta w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

prof. dr hab. n. med Dorota Olczak-Kowalczyk

Więcej wykładów prof. dr hab. n. med Dorota Olczak-Kowalczyk

prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak – Kowalczyk

Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pełni również funkcję kierownika Zakładu Stomatologii Dziecięcej WUM. Od roku 2015 jest konsultantem krajowym w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Jest inicjatorem i współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej powołanego w czerwcu 2013 roku, a także współorganizatorem i koordynatorem Środkowo -Wschodnioeuropejskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF). Członek  European Academy of Pediatric Dentistry. Pełni rolę redaktora naczelnego czasopisma „Nowa Stomatologia”. Autorka wielu publikacji i monografii, a także podręczników akademickich. Dorobek naukowy Profesor Doroty Olczak-Kowalczyk obejmuje ponad kilkaset prac opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest promotorem wielu ukończonych rozpraw doktorskich oraz otwartych przewodów doktorskich.

prof. dr hab. n. med Maria Mielnik-Błaszczak

Więcej wykładów prof. dr hab. n. med Maria Mielnik-Błaszczak

Prof. dr hab. n. med. Maria Mielnik-Błaszczak jest specjalistką w dziedzinie stomatologii ogólnej, protetyki stomatologicznej, stomatologii dziecięcej, ortodoncji i zdrowia publicznego. Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie stomatologii dziecięcej pozostaje nieprzerwanie od 1 marca 2002 roku.

Od 2001 r. pełni funkcję kierownika Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Prof. dr hab. n. med. Maria Mielnik-Błaszczak jest autorką lub współautorką 370 prac oryginalnych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.

prof. dr hab. n. med Teresa Jackowska

Więcej wykładów prof. dr hab. n. med Teresa Jackowska

Prof. dr hab. med. Teresa Jackowska

Ukończyła studia medyczne na kierunku lekarskim w Akademii Medycznej w Warszawie. Jest specjalistką w zakresie pediatrii (I stopień w 1982 i II stopień w 1989) oraz onkologii i hematologii dziecięcej (2003). Kieruje Kliniką Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie (od 2007 roku). Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii. Społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Specjalista w dziedzinie pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej, onkologii klinicznej i hematologii, kierownikiem Kliniki Onkologii Dziecięcej SPSK 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Członkini towarzystw naukowych w tym m.in.: Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz International Society of Pediatric Oncology, American Society of Hematology, American Academy of Pediatrics, European Society of Hematology i European Society for Paediatric Infectious Diseases. Jest autorką lub współautorką ponad 100 publikacji, w tym prac poglądowych i rozdziałów w podręcznikach.

prof. dr hab. n. med Urszula Kaczmarek

Więcej wykładów prof. dr hab. n. med Urszula Kaczmarek

Prof. dr hab. n. med. Urszula Kaczmarek

Pełniła funkcję konsultanta wojewódzkiego w zakresie stomatologii dziecięcej oraz kierownika Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Była członkini PTS, Polskiego Sojuszu na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy – gdzie pełniła funkcję przewodniczącej ACFF Chapter of Central Eastern Europe. Kierowała programami edukacyjno-profilaktyczno-leczniczymi, realizowała badania monitoringowe w zakresie stanu zdrowia jamy ustnej. Redaktor tematyczny kilku czasopism naukowy, autorka i współautorka 760 artykułów naukowych, doniesień zjazdowych, wystąpień konferencyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz monografii i podręczników akademickich.

Została odznaczona m.in. Złotą Odznaką Honorową Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Medalem im. prof. Tadeusza Szczęsny-Owińskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Zmarła w 2022.

  • Język: Polski
  • Data rozpoczęcia: 2024-09-13 10:00:00

Dodaj komentarz

Some text some message..