Specyfika chorób przyzębia w wieku rozwojowym
Zapalenie dziąseł to najczęściej występująca choroba przyzębia zarówno u pacjentów dorosłych, jak i u dzieci. Jej objawy choć bardzo charakterystyczne nie zawsze budzą niepokój naszych pacjentów, a niekiedy nawet lekarze przechodzą nad nimi do porządku dziennego. Pomimo że zapalenie dziąseł nie zawsze przechodzi w zapalenie przyzębia, może być ono przyczyną dyskomfortu u naszych pacjentów, jak również prowadzić do niepowodzeń w leczeniu zachowawczym, protetycznym czy ortodontycznym. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i leczenie tej jednostki chorobowej. Należy również pamiętać, że każde zapalenie przyzębia poprzedzone jest zapaleniem dziąseł.
W trakcie wykładu przedstawiona zostanie etiopatogeneza zapalenia dziąseł, prawidłowa diagnostyka oraz postępowanie lecznicze w przypadku zapalenia przyzębia w wieku rozwojowym.
Materiał edukacyjny pomoże:
- opisać zapalenie dziąseł jako najczęściej występującą chorobę przyzębia u dorosłych i dzieci
- rozpoznać objawy zapalenia dziąseł oraz zrozumieć, dlaczego mogą być bagatelizowane przez pacjentów i lekarzy
- wyjaśnić, jak zapalenie dziąseł może prowadzić do dyskomfortu u pacjentów oraz do niepowodzeń w leczeniu zachowawczym, protetycznym i ortodontycznym
- zidentyfikować znaczenie profilaktyki i leczenia zapalenia dziąseł
- zrozumieć, że każde zapalenie przyzębia jest poprzedzone zapaleniem dziąseł
- przedstawić etiopatogenezę zapalenia dziąseł oraz zasady prawidłowej diagnostyki i postępowania leczniczego w przypadku zapalenia przyzębia w wieku rozwojowym
Ekspert

lek. dent. Angelika Kobylińska
Więcej wykładów lek. dent. Angelika Kobylińskalek. dent. Angelika Kobylińska
Specjalista stomatologii dziecięcej, od 2011 r. asystent w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej WUM. W pracy ze studentami stara się przekazać swoją wiedzę i doświadczenie w opiece nad pacjentami w wieku rozwojowym oraz zaszczepić im ducha młodego naukowca. Współautor publikacji naukowych z dziedziny stomatologii dziecięcej w czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz rozdziałów w monografii i podręczniku stomatologii dziecięcej. Wykładowca na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Należy do Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz zespołu roboczego Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF). Swoje zainteresowania rozwija, angażując się w projekty dotyczące: profilaktyki pierwotnie pierwotnej, opieki stomatologicznej u kobiet w ciąży, żywienia w aspekcie choroby próchnicowej oraz zdrowia przyzębia u dzieci i młodzieży.
Dodaj komentarz