YOU ARE ON THE STAGING WEBSITE
Professional Oral Care Learning
6. Kongres Online Rozumiem – Pomagam: Nowe perspektywy leczenia chorób przyzębia w oparciu o wytyczne opracowane przez Europejską Federację Periodontologiczną (EFP)

6. Kongres Online Rozumiem-Pomagam pt. Nowe perspektywy leczenia chorób przyzębia w oparciu o wytyczne opracowane przez EFP to kilka wykładów, które poruszają istotne zagadnienia związane z wpływem chorób dziąseł i przyzębia na ogólny stan zdrowia pacjentów. Zapisz się, aby poznać najnowsze procedury postępowania oraz wytyczne dla lekarzy i pacjentów.

80% pacjentów powyżej 35 r.ż. ma objawy zapalenia dziąseł lub przyzębia (dane: The State of Oral Health in Europe Report Commissioned by the Platform for Better Oral Health in Europe, Sept 2012), a aż 70% z chorujących nie stosuje działań profilaktycznych i terapeutycznych, podczas gdy eksperci podkreślają związek pomiędzy chorym przyzębiem a np. chorobami sercowo – naczyniowymi.
Nieleczona choroba powoduje wiele powikłań: dochodzi do ruchomości zębów, stanów zapalnych, ropni, w końcu do utraty zębów. Powoduje to zaburzenia zarówno funkcji, jak i estetyki, natomiast powikłania dotyczą nie tylko narządu żucia, bowiem wpływają negatywnie na zdrowie ogólne.

6. Kongres Online Rozumiem – Pomagam to okazja do poznania szerszej perspektywy, która może pomóc w podjęciu skutecznych działań na rzecz edukacji pacjentów w zakresie chorób dziąseł, możliwych powikłań oraz konieczności działań diagnostycznych, profilaktycznych oraz leczniczych. Przekazane treści umożliwią zastosowanie międzynarodowych standardów postępowania w w/w zakresie przez lekarzy dentystów ogólnie praktykujących. Przekazana wiedza, obejmować będzie także praktyczne wskazówki dotyczące organizacji pracy zespołowej oraz udziału higienistek stomatologicznych w opiece nad pacjentem periodontologicznym.

6. Kongres Online Rozumiem-Pomagam to także debata, w trakcie której Eksperci odpowiedzą na wiele nurtujących pytań, np.:

– czy choroba przyzębia coraz częściej dotyka Polaków?
– jakie są czynniki ryzyka sprzyjające jej powstawaniu?
– jakie procedury powinny zostać wdrożone aby skutecznie zapobiegać chorobie przyzębia i jak ją leczyć, jeżeli już do niej dojdzie?
– jakie są współczesne metody mechanicznego usuwania płytki nazębnej i ich znaczenie w profilaktyce oraz leczeniu stanów zapalnych wywoływanych przez biofilm bakteryjny?
– jakie czynniki ortodontyczne i parafunkcje mogą przyczyniać się do postępu zapalenia przyzębia?
– w jaki sposób interdyscyplinarne leczenie pomaga w zapobieganiu dalszej utracie zębów i konieczności leczenia ortodontycznego?
– jak ważny jest przebieg i reguły prowadzenia leczenia podtrzymującego?

Dowiedz się jakie są nowe perspektywy leczenia chorób przyzębia w oparciu o wytyczne opracowane przez EFP. W trakcie spotkania będziemy rozmawiać o chorobach przyzębia, przyczynach ich występowania, objawach, które powinny zaniepokoić, czyli o zwiastunach choroby, a także ich leczeniu, tym niechirurgicznym, jak i chirurgicznym. Poruszony zostanie również temat powikłań nieleczonego zapalenia przyzębia i jego wpływie na zdrowie ogólne, a także powiemy o leczeniu interdyscyplinarnym zgodnie z wytycznymi Europejskiej Federacji Periodontologicznej.

Materiał edukacyjny pomoże:

  • zapoznać się z nową perspektywą leczenia chorób przyzębia w oparciu o wytyczne opracowane przez EFP
  • poznać mnogość działań, jakie możesz podjąć u pacjenta z zapaleniem przyzębia u którego planowane jest kompleksowe leczenie stomatologiczne
  • dowiedzieć się, jakie są współczesne metody zapobiegania i leczenia zapalenia dziąseł i przyzębia w zależności od etapu realizacji konkretnych planów periodontologiczno-ortodontycznych
Te treści mają pomóc w poszerzaniu wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. Zostały przygotowane przez eksperta, który wyraża swoje własne opinie i poglądy. Nie są one zamiennikiem profesjonalnej porady, diagnozy czy leczenia i mogą nie odzwierciedlać w pełni stanowiska firmy Colgate-Palmolive.

Eksperci

prof. dr hab. n. med Renata Górska

Więcej wykładów prof. dr hab. n. med Renata Górska

Prof. dr hab. n. med. Renata Górska 

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Oddziału Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów, jako stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej, odbyła roczny, a po roku 2-miesięczny staż naukowy w Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. W 1995 r. uzyskała II stopień specjalizacji z periodontologii, w 1998 r. – stopień doktora habilitowanego, w 2003 r. – tytuł naukowy profesora nauk medycznych, a w 2007 r. – tytuł naukowy profesora. Od 2013 r. Konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii do 2024 roku. W latach 2006–2012 pełniła funkcję Prodziekana ds. Oddziału Stomatologii I Wydziału Lekarskiego, zaś w latach 2012–2016 była Prorektorem ds. Kadr. Wieloletni Kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W swoim dorobku naukowym ma ponad 300 prac wydrukowanych w kraju i za granicą, w tym 200 oryginalnych prac badawczych, 80 poglądowych, 50 zagranicznych oraz 136 doniesień zjazdowych opublikowanych w języku polskim i angielskim. Prace te ukazały się m.in. w takich czasopismach jak: Journal of Periodontology, Journal of Clinical Periodontology, Clinical and Experimental Immunology, European Journal of Immunology, American Journal of Hypertension, Oral Diseases, Clinical Oral Investigations, Advances in Clinical and Experimental Medicine, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, Kardiologia Polska, Journal of Cardiology, Czasopismo Stomatologiczne, Immunologia Polska, Polski Tygodnik Lekarski, Przegląd Epidemiologiczny, Stomatologia Współczesna, a także Dental and Medical Problems. Autorka lub współautorka kilkunastu rozdziałów, w 9 książkach pod jej redakcją. Jest promotorem 20 prac doktorskich i opiekunem 5 prac habilitacyjnych. W latach 2001–2003 pełniła funkcję Wiceprezesa, a w latach 2004–2012 r. – Prezesa Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Oddziału Warszawskiego. Od 1998 r. członkini Amerykańskiego Towarzystwa Periodontologicznego (AAP). W latach 2013–2023 r. Prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego (PTP) i Sekcji Periodontologii Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS). W kadencji 2017/2018 członkini Zarządu Głównego Europejskiej Federacji Periodontologii.

dr hab. n. med Monika Machoy

Więcej wykładów dr hab. n. med Monika Machoy

dr hab. n. med. Monika Machoy

Studia na kierunku lekarsko-stomatologicznym w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie ukończyła z wyróżnieniem w 2009 roku. W 2007–2008 studiowała na Ernst Moritz Arndt Universität, w Greifswaldzie w Niemczech. W 2015 ukończyła Studia Doktoranckie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie obroną pracy doktorskiej pt. „ Stan powierzchni szkliwa po leczeniu ortodontycznym cienkołukowymi aparatami stałymi” z wyróżnieniem Summa Cum Laude. W latach 2014-2017 odbyła szkolenie specjalizacyjne w zakresie ortodoncji w Kieferorthopaedische Abteilung Technische Universitaet Dresden, Niemcy, posiada tytuł specjalisty. W latach 2017 – 2022 pracowała jako asystent w Zakładzie Ortodoncji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 2022 uzyskała habilitację na podstawie osiągnięcia naukowego pt. „Zastosowanie metod analizy i przetwarzania obrazów do oceny tkanek zęba i przyzębia oraz ich biometrycznej ewaluacji w identyfikacji czynników ryzyka działań niepożądanych”. Od 2022 r. do teraz pracuje jako adiunkt oraz kierownik Zakładu Periodontologii PUM, jest w trakcie drugiego szkolenia specjalizacyjnego z zakresu periodontologii.

Ekspertka recenzująca projekty w NCBR i ABM, autorka ponad czterdziestu publikacji w recenzowanych czasopismach, które zacytowano w sumie już ponad 1200 razy.

Edytorka i współautorka książki Computer Vision in Dentistry wydanej w języku angielskim na całym świecie.

Obecnie studentka Harvard University Clinical Scholars Research Training.

Członkini towarzystw naukowych PTS, EOS, PAA, PTP

dr hab. n. med. Magdalena Sulewska

Więcej wykładów dr hab. n. med. Magdalena Sulewska

dr hab. n. med. Magdalena Sulewska
staż pracy w dydaktyce – od 2008 r.
specjalista w dziedzinie periodontologii – od 2016.
W 2007 roku ukończyła studia na Oddziale Stomatologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku z wynikiem bardzo dobrym. W 2008 roku rozpoczęła Dzienne Studia Doktoranckie na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim UMB. Od 2008 roku pracownik Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, obecnie pełni w nim funkcję adiunkta. W latach 2009-2012 pełniła funkcję opiekuna Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurologii i Rehabilitacji Dziecięcej UDSK. W latach 2009-2014 była prezesem „Fundacji Nadzieja i Szansa” działającej na rzecz dzieci specjalnej troski, w tym również z zespołem Downa, co zaowocowało realizacją tez pracy doktorskiej. W 2012 roku obroniła pracę doktorską pt.: „Stan jamy ustnej pacjentów z zespołem Downa, a aktywność antyoksydacyjna w surowicy krwi, erytrocytach i ślinie”, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych. Cztery lata później, w 2016 roku uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie periodontologii. Swoją wiedzę poszerza uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach w kraju i za granicą m.in.: w Niemczech, Włoszech, Francji i UK. Jest członkiem zespołów badawczych prowadzących liczne projekty naukowe oraz autor kilkudziesięciu publikacji oraz doniesień zjazdowych w kraju i za granicą. Za osiągnięcia naukowe otrzymała nagrodę Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w roku 2017 i 2018. W 2020 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Ocena skuteczności terapii fotodynamicznej w leczeniu liszaja płaskiego jamy ustnej”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, European Federation of Periodontology, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz International Team for Implantology.

dr n. med. Angelika Wójcicka-Rubin

Więcej wykładów dr n. med. Angelika Wójcicka-Rubin

dr n. med. Angelika Wójcicka – Rubin
Specjalista periodontologii
Nauczyciel akademicki, adiunkt w Zakładzie Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej i Przyzębia UM w Łodzi oraz pracownik Centralnego Szpitala Klinicznego Instytutu Stomatologii UM w Łodzi. W 2009 roku ukończyła specjalizację w dziedzinie periodontologii oraz otrzymała stopień doktora nauk medycznych.
Jest autorką kilkunastu publikacji w czasopismach recenzowanych. Nieustannie poszerza swoją wiedzę biorąc udział w szkoleniach i konferencjach o tematyce periodontologicznej w kraju i zagranicą. Ukończyła m.in. trójmodułowy kurs periodontologiczno -implantologiczny prof. Giovanni Zucchelli w Bolonii, oraz międzynarodowy cykl szkoleń z metodyki nauczania AMEE. Prowadzi wykłady i szkolenia o tematyce periodontologicznej w zakresie szkoleń podyplomowych i specjalizacyjnych. Członek Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego oraz European Federation of Periodontology. Główne zainteresowania zawodowe dotyczą leczenia zapalnych chorób przyzębia i chirurgii plastycznej dziąsła oraz propagowania stomatologii holistycznej.

lek. dent. Mariusz Bołzan

Więcej wykładów lek. dent. Mariusz Bołzan

lek. dent. Mariusz Bołzan – Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej, specjalista periodontolog. Uczestniczy w licznych kursach, warsztatach i konferencjach, głównie z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej i implantologii w kraju i za granicą. Jest współwłaścicielem prywatnej kliniki „Biała Szuflada” z oddziałami w Choszcznie i Szczecinie. Szkoleniowiec, wykładowca, twórca Szczecińskiego Panelu Stomatologicznego i Akademii Tkanek Autogennych. Entuzjasta implantologii i zarządzania tkankami miękkimi i twardymi.

  • Język: Polski
  • Data rozpoczęcia: 2024-11-21 16:00:00

Dodaj komentarz

Some text some message..