MIH – to hipomineralizacja trzonowcowo - siekaczowa, a skrót pochodzi od angielskiej nazwy Molar – Incisor Hypomineralisation.
Jest to zaburzenie rozwojowe szkliwa spowodowane czynnikami ogólnoustrojowymi, które zaburzają proces amelogenezy. Klinicznie ma postać zmian o charakterze ograniczonych zmętnień, które są obecne na zębach w momencie ich wyrzynania. Nazwa dla tego specyficznego zaburzenia rozwojowego szkliwa została wprowadzona w przez Weerhejima.
Hipomineralizacja trzonowcowo – siekaczowa jest jakościowym defektem szkliwa, który powstaje na skutek niedostatecznego odkładania minerałów i/lub niewystarczającej resorpcji białek szkliwa. Jak ją własciwie rozpoznać, badać i leczyć – webinar dr Anny Jarząbek odpowiada na te pytania.
Materiał edukacyjny pomoże:
- poznać definicję hipomineralizacji trzonowcowo-siekaczowej (MIH) oraz kryteria jej rozpoznania według EAPD
- ocenić zaawansowanie MIH oraz rozpoznać różne postaci kliniczne tej choroby
- zrozumieć przyczyny hipomineralizacji trzonowcowo-siekaczowej oraz potrafił przeprowadzić analizę czynników ryzyka
- poznać możliwości kompleksowej opieki profilaktyczno-leczniczej nad pacjentem z MIH, w tym metody remineralizacji, uszczelniania bruzd, odbudowy ubytków szkliwa, mikroabrazji, infiltracji oraz profilaktyki domowej
Ekspert

dr n. med. Anna Jarząbek
Więcej wykładów dr n. med. Anna Jarząbekdr n. med. Anna Katarzyna Jarząbek
Doktor nauk medycznych (od 2012), specjalista stomatologii dziecięcej (od 2006). Pracuje jako adiunkt w Samodzielnej Pracowni Stomatologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jej zainteresowania zawodowe obejmują leczenie stomatologiczne dzieci (ze szczególnym uwzględnieniem chorób miazgi i hipomineralizacji szkliwa) oraz pracę dydaktyczną. Prowadzi wykłady dla lekarzy dentystów, nauczycieli, rodziców. Jest autorką i współautorką artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych dotyczących stomatologii dziecięcej.
Dodaj komentarz