YOU ARE ON THE STAGING WEBSITE
Professional Oral Care Learning
Nadwrażliwość – przewiduj nie zgaduj! 10. edycja szkolenia dla Higienistek i Asystentek Stomatologicznych

Nadwrażliwość zębiny dotyka nawet 60% społeczeństwa. Często jest niewłaściwie diagnozowana lub pozostaje błędnie leczona. Różne czynniki etiologiczne utrudniają jej prawidłowe rozpoznanie, zatem kluczowe pozostaje zastosowanie diagnostyki różnicowej. Dodatkowo skuteczne działania profilaktyczne i wczesne wykrywanie zmian, mogą znacznie zwiększyć szanse na sukces terapii, zwłaszcza w długoterminowym leczeniu tej dolegliwości.

Szkolenie zawiera 6 wykładów koncentrując się na praktycznym wymiarze diagnostyki, profilaktyki i leczenia nadwrażliwości. Wśród zagadnień szkolenia znajdziesz:

Diagnostyka różnicowa – jej rola i znaczenie
Nadwrażliwość u pacjentów geriatrycznych – zanik przyzębia, elementy retencyjne protez, ubytki abrazyjne, nawyki żywieniowe
Jak rozpoznać nieszczelne wypełnienie? Kiedy skierować pacjenta do lekarza dentysty (białe linie, brązowe linie, opalizujące „halo”)
Bruksizm + nadwrażliwość – co może zrobić higienistka zanim u pacjenta wdrożone zostanie kompleksowe leczenie?
Higienizacja pacjenta noszącego aparat stały (czy można piaskować? Protokół postępowania ograniczającego nadwrażliwość)
Różne grupy zawodowe szczególnie narażone na występowanie nadwrażliwości
Ukryte źródła kwasów w diecie – erozja jako zjawisko sprzyjające nadwrażliwości
Nadwrażliwość jatrogenna po zabiegu wybielania i zabiegach periodontologicznych
Aspekt prawny w świetle ustawy o zawodach medycznych, w tym nowy katalog obowiązków i uprawnień w kontekście opieki nad pacjentami.

Materiał edukacyjny pomoże:

  • prawidłowo przeprowadzić diagnostykę różnicową nadwrażliwości zębiny,
  • dowiedzieć się, jakie jest znaczenie wczesnego wykrywania recesji i ubytków niepróchnicowego pochodzenia
  • poznać rolę właściwej profilaktyki obejmującej instruktaż higieny i zalecenia dietetyczne
  • dowiedzieć się, jak przedstawia się skuteczny protokół postępowania w wybranych przykładach nadwrażliwości zębiny u pacjentów
  • poznać możliwości i wyzwania stoją przed higienistką i asystentką stomatologiczną w świetle ustawy o zawodach medycznych
Te treści mają pomóc w poszerzaniu wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. Zostały przygotowane przez eksperta, który wyraża swoje własne opinie i poglądy. Nie są one zamiennikiem profesjonalnej porady, diagnozy czy leczenia i mogą nie odzwierciedlać w pełni stanowiska firmy Colgate-Palmolive.

Eksperci

dr n. med. Małgorzata Płuciennik-Stronias

Więcej wykładów dr n. med. Małgorzata Płuciennik-Stronias

dr n. med. Małgorzata Płuciennik-Stronias
Absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi (obecnie Uniwersytet Medyczny w Łodzi). W trakcie studiów i stażu podyplomowego brała czynny udział w działalności Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej AM w Łodzi. Za prace wygłoszone na konferencjach studenckich zdobyła: drugą nagrodę w sesji prac klinicznych w 1995 r. oraz nagrodę im. Prof. Wł. Józefowicza za najlepszą pracę nowatorską w 1996 r. Od 1997 do 2013 r. zatrudniona na etacie asystenta w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej UM w Łodzi. W tym czasie opublikowała 11 prac pełnotekstowych, w tym 7 oryginalnych i 4 przeglądowe, w recenzowanych czasopismach naukowych. W 2005 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych za pracę pt:” Wpływ materiałów do wypełnień uwalniających fluor na skład płytki nazębnej. Badania in vivo.” W 2010 r. otrzymała Nagrodę Rektora Za Osiągnięcia Dydaktyczne za współautorstwo w podręczniku pt.: ”Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne” pod red. prof. zw. dr hab. n. med. D. Piątowskiej z 2009 r. W 2001 r. uzyskała z wyróżnieniem I° specjalizacji ze stomatologii ogólnej, a w 2008 r. zdobyła specjalizację ze stomatologii zachowawczej z endodoncją. Pracownik dydaktyczny przy Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 2017 – 2022 na stanowisku adiunkta była opiekunem Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Stomatologii Zachowawczej oraz opiekunem specjalizacji 7 specjalizantów ze stomatologii zachowawczej z endodoncją. Współautor wielu prac z zakresu stomatologii.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz członkiem Komisji Kultury w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi. Nieustannie stara się poszerzać swoją wiedzę stomatologiczną uczestnicząc w kongresach międzynarodowych oraz kursach doszkalających z zakresu endodoncji, stomatologii estetycznej i implantologii.

lek. dent. Ewa Siudak

Więcej wykładów lek. dent. Ewa Siudak

lek. dent. Ewa Siudak – absolwentka wydziału lekarsko-dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Doktorantka Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ukończyła program Masterclass ze Stomatologii Estetycznej na University College London oraz studia podyplomowe z zakresu Badań Klinicznych na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeszcze podczas studiów brała udział w międzynarodowych praktykach w King’s College London oraz Yerevan State Medical University. Jest pierwszą autorką artykułów naukowych dotyczących opieki stomatologicznej nad kobietami w wieku rozrodczym: „Zmiany w przyzębiu a proces zapłodnienia, „Interakcje doustnych środków antykoncepcji hormonalnej z lekami stosowanymi w stomatologii” oraz „Wpływ doustnej antykoncepcji hormonalnej na stan zdrowia jamy ustnej”. Autorka artykułów z serii „W Lupach Ewy Siudak” skierowane do młodych lekarzy dentystów oraz studentów stomatologii.

lek. dent. Paweł Koniec

Więcej wykładów lek. dent. Paweł Koniec

lek.dent. Paweł Koniec
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Doświadczony wykładowca rozwijający swoje zainteresowania i podnoszący kwalifikacje poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach, skupiający ponadto uwagę na zagadnieniach związanych z nadwrażliwością. W swojej codziennej praktyce zajmuje się stomatologią zachowawczą minimalnie inwazyjną, endodoncją  oraz stomatologią estetyczną. Pełni rolę konsultanta merytorycznego przy tworzeniu materiałów edukacyjnych dla pacjentów.

dypl. hig. stom. Martyna Bartoszak

Więcej wykładów dypl. hig. stom. Martyna Bartoszak

dypl. hig. stom. Martyna Bartoszak
Dyplomowana higienistka stomatologiczna, od 2015 roku związana jest ze stomatologią. Jej filozofia, zawsze była zorientowana na dążenie do doskonałości w zakresie higieny i profilaktyki jamy ustnej. Na co dzień wykorzystuje spersonalizowany plan opieki nad pacjentem z multidyscyplinarnym podejściem, obejmujący biologiczne zarządzanie przyzębiem, gwarantujący najwyższą jakość i niezawodność. Swoją pasję do stomatologii przekłada na tworzenie wartościowych szkoleń dla higienistek stomatologicznych, koncertujących się na zagadnieniach związanych z wykorzystaniem laseroterapii w gabinecie higieny i profilaktyki.
Ponadto, wykładowca na ogólnopolskich konferencjach dla higienistek stomatologicznych.
www.moja-higienistka.pl

lek. dent. Damian Korczyński

Więcej wykładów lek. dent. Damian Korczyński

lek. dent. Damian Korczyński.
Specjalista w dziedzinie periodontologii, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Już w czasie studiów angażował się w badania naukowe, będąc członkiem koła naukowego z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz pedodoncji. Jego dorobek naukowy obejmuje współautorstwo w szeregu publikacji, które skupiają się na problematyce profilaktyki stomatologicznej oraz świadomości zdrowotnej wśród młodzieży licealnej w Lublinie. Jest współautorem prac:

„Co dalej z profilaktyką stomatologiczną? Aktualna ocena wiedzy lubelskich licealistów”,
„Stan wiedzy lubelskich licealistów a rzeczywistość- profilaktyka stomatologiczna”,
„Piękny uśmiech a gwarancją sukcesu? – czyli czy lubelscy licealiści dbają o estetykę uśmiechu”,
„Profilaktyka stomatologiczna u młodzieży w wieku 16-18 lat na podstawie badania ankietowego”,
„Świadomość prozdrowotna wśród lubelskich licealistów”.

Prelegent na licznych konferencjach naukowych i szkoleniach poświęconych periodontologii i laseroterapii. Wykorzystuje zdobyte kwalifikacje w praktyce klinicznej, lecząc pacjentów cierpiących na choroby przyzębia. W terapii stosuje zarówno nowoczesne metody niechirurgiczne, jak i zaawansowane techniki chirurgii regeneracyjnej oraz estetycznej.

adwokat Aneta Naworska

Więcej wykładów adwokat Aneta Naworska

adwokat Aneta Naworska
Specjalista w sprawach z zakresu prawa medycznego oraz rodzinnego. Świadczy pomoc prawną dla podmiotów leczniczych oraz klientów indywidualnych. W ramach stałej obsługi prawnej obsługuje dwa specjalistyczne szpitale oraz szereg spółek będących podmiotami leczniczymi. Od wielu lat zajmuje się również prowadzeniem spraw z zakresu prawa rodzinnego. Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa medycznego. Prowadzi również szkolenia z zakresu prawa medycznego.

  • Język: Polski
  • Data rozpoczęcia: 2024-09-13 10:00:00

Kategorie

Dodaj komentarz

Some text some message..