YOU ARE ON THE STAGING WEBSITE
Professional Oral Care Learning
Rola diety w patomechanizmie powstawania ubytków erozyjnych

Dieta i erozja

Wiele czynników może wpływać destrukcyjnie na zmineralizowane tkanki zęba. Pacjenci narażeni są na powstawanie ubytków niepróchnicowego pochodzenia wskutek spożywania leków, odżywek, zachowań higienicznych oraz niekorzystnych nawyków dietetycznych. Podczas wykładu zostanie szczegółowo omówiony wpływ diety jako czynników biologicznych, chemicznych i behawioralnych na powstawanie ubytków erozyjnych. Dodatkowo zdrowy styl życia może paradoksalnie prowadzić do problemów zdrowotnych jamy ustnej. Taki styl życia to nie tylko dieta, ale i regularne ćwiczenia fizyczne. Słuchaczom przybliżony zostanie zatem wpływ zdrowego stylu życia, w tym wegetarianizmu oraz rodzaju uprawianego sportu na powstawanie ubytków erozyjnych o złożonej etiopatogenezie. Ponadto zostanie omówione działanie różnorodnych pokarmów spożywanych w naszej szerokości geograficznej, jak również złożoność zagadnienia potencjału erozyjnego na twarde tkanki zębów. W konkluzji wykładu znajdą się wyniki badań napojów izotonicznych na szkliwo coraz częściej stosowanych przez pacjentów jako uzupełniających dietę.

Materiał edukacyjny pomoże:

  • zidentyfikować różnorodne czynniki, w tym leki, odżywki, higienę i nawyki dietetyczne, które mogą prowadzić do niepróchnicowych ubytków zębów
  • omówić, jak dieta jako czynnik biologiczny, chemiczny i behawioralny wpływa na powstawanie ubytków erozyjnych
  • zrozumieć, w jaki sposób zdrowy styl życia, w tym dieta wegetariańska i regularne ćwiczenia, wpływa na zdrowie jamy ustnej oraz ryzyko erozji zębów
  • ocenić różnorodne pokarmy i ich potencjał erozyjny w kontekście zdrowia twardych tkanek zębów
  • poznać wyniki badań dotyczących wpływu napojów izotonicznych na szkliwo zębów oraz ich roli jako uzupełnienia diety
Te treści mają pomóc w poszerzaniu wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. Zostały przygotowane przez eksperta, który wyraża swoje własne opinie i poglądy. Nie są one zamiennikiem profesjonalnej porady, diagnozy czy leczenia i mogą nie odzwierciedlać w pełni stanowiska firmy Colgate-Palmolive.

Ekspert

dr n. med. Małgorzata Płuciennik-Stronias

Więcej wykładów dr n. med. Małgorzata Płuciennik-Stronias

dr n. med. Małgorzata Płuciennik-Stronias
Absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi (obecnie Uniwersytet Medyczny w Łodzi). W trakcie studiów i stażu podyplomowego brała czynny udział w działalności Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej AM w Łodzi. Za prace wygłoszone na konferencjach studenckich zdobyła: drugą nagrodę w sesji prac klinicznych w 1995 r. oraz nagrodę im. Prof. Wł. Józefowicza za najlepszą pracę nowatorską w 1996 r. Od 1997 do 2013 r. zatrudniona na etacie asystenta w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej UM w Łodzi. W tym czasie opublikowała 11 prac pełnotekstowych, w tym 7 oryginalnych i 4 przeglądowe, w recenzowanych czasopismach naukowych. W 2005 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych za pracę pt:” Wpływ materiałów do wypełnień uwalniających fluor na skład płytki nazębnej. Badania in vivo.” W 2010 r. otrzymała Nagrodę Rektora Za Osiągnięcia Dydaktyczne za współautorstwo w podręczniku pt.: ”Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne” pod red. prof. zw. dr hab. n. med. D. Piątowskiej z 2009 r. W 2001 r. uzyskała z wyróżnieniem I° specjalizacji ze stomatologii ogólnej, a w 2008 r. zdobyła specjalizację ze stomatologii zachowawczej z endodoncją. Pracownik dydaktyczny przy Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 2017 – 2022 na stanowisku adiunkta była opiekunem Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Stomatologii Zachowawczej oraz opiekunem specjalizacji 7 specjalizantów ze stomatologii zachowawczej z endodoncją. Współautor wielu prac z zakresu stomatologii.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz członkiem Komisji Kultury w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi. Nieustannie stara się poszerzać swoją wiedzę stomatologiczną uczestnicząc w kongresach międzynarodowych oraz kursach doszkalających z zakresu endodoncji, stomatologii estetycznej i implantologii.

  • Język: Polski
  • Data rozpoczęcia: 2024-09-13 10:00:00

Dodaj komentarz

Some text some message..