YOU ARE ON THE STAGING WEBSITE
Professional Oral Care Learning
Witamina D a recesje dziąsła w ujęciu interdyscyplinarnym – brakujące ogniwo w diagnostyce i leczeniu

Temat webinaru kładzie nacisk na potrzebę integracji wiedzy interdyscyplinarnej w codziennej praktyce stomatologicznej, podkreślając znaczenie holistycznego podejścia do zdrowia jamy ustnej. Wydarzenie skupi się wokół roli witaminy D w kontekście recesji dziąsła.

W webinarze organizowanym w maju – miesiącu poświęconym zdrowiu dziąseł Profesor Marzena Dominiak, Pani Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i wybitna specjalistka w dziedzinie chirurgii stomatologicznej zgłębi rolę witaminy D w kontekście recesji dziąsła, stanu, który stanowi poważne wyzwanie w praktyce stomatologicznej. Recesje dziąsła, czyli cofanie się linii dziąseł i odsłanianie korzeni zębów, mogą prowadzić do szeregu problemów, w tym nadwrażliwości, próchnicy korzeniowej, nieestetycznych defektów uśmiechu a nawet utraty zębów. Tradycyjne metody leczenia skupiają się na procedurach chirurgicznych i zachowawczych, w tym stosowaniu past ze składnikami antybakteryjnymi i płynów z chlorheksydyną do płukania ust. Najnowsze badania wskazują, że niedobór witaminy D może być kluczowym czynnikiem ryzyka rozwoju tej patologii. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do osłabienia struktur podtrzymujących zęby i zwiększać ryzyko stanów zapalnych w jamie ustnej, co sprzyja recesji dziąsła.

Materiał edukacyjny pomoże:

  • zdobyć wiedzę, która pozwoli lepiej zapobiegać, rozpoznawać i leczyć recesje dziąsła, uwzględniając potencjalne korzyści płynące z optymalizacji poziomu witaminy D
Te treści mają pomóc w poszerzaniu wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. Zostały przygotowane przez eksperta, który wyraża swoje własne opinie i poglądy. Nie są one zamiennikiem profesjonalnej porady, diagnozy czy leczenia i mogą nie odzwierciedlać w pełni stanowiska firmy Colgate-Palmolive.

Ekspert

prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak

Więcej wykładów prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak

prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak.
Absolwentka Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu. 1997 – rozpoczęcie pracy na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, katedra i Zakład Chirurgii Stomatologicznej pecjalista II stopnia z chirurgii stomatologicznej. Obrona habilitacji w 2010 na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Od 2008 roku kierownik Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu. W latach 2015-2018- specjalista wojewódzki w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. Od 2016- 2019 profesor wizytujący na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. W 2017 roku została Prezydentem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. We wrześniu 2017 roku dołączyła do członków Komitetu Edukacyjnego Światowej Federacji Dentystycznej FDI.
2020- Prorektor ds. Strategii Rozwoju Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Posiada ponad 210 certyfikatów za kursy szkoleniowe z zakresu implantologii, regeneracji tkanek i periodontologii z renomowanych ośrodków z Polski i zagranicy (Szwajcaria, Niemcy, Stany Zjednoczone, Włochy itd.). Członek międzynarodowego implantologicznego ośrodka badawczego (Rheinische-Friedrich-Wilhelms University Bonn, Niemcy; Ernst-Moritz-Arndt-University of Greifswald, Niemcy; Dentaurum®, Niemcy), doradczej Międzynarodowej Rady Naukowej Firmy Procter&Gamble (Niemcy) i Pierre Fabre Medicament.

Autorka ponad 260 publikacji w krajowych i międzynarodowych periodykach naukowych, redaktor 6 książek naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wygłosiła ponad 300 referatów w języku polskim i angielskim. Była organizatorem, współorganizatorem i/lub moderatorem Międzynarodowych i Krajowych Konferencji Naukowych Polsce, prowadziła liczne kursy szkoleniowe sygnowane przez Wydział Szkolenia Podyplomowego Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego we Wrocławiu, CMKP, jak i firmy medyczne (np. MIP-Pharma, 3I Biomet, Quintessence Polska, Geistlich). Była kierownikiem i współwykonawcą w sumie 32 projektów badawczych, w tym 17 prowadzonych w ramach międzynarodowych projektów badawczych. Członek OSIS oraz Europejskiego Stowarzyszenia Osteointegracji EAO, Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

  • Język: Polski
  • Data rozpoczęcia: 2024-09-13 10:00:00

Dodaj komentarz

Some text some message..