Przewidywalność leczenia w strefie przyzębia – postępowanie i procedury interdyscyplinarne
Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. W postępowaniu interdyscyplinarnym zabiegi periodontologiczno-chirurgiczne pozwalają na korektę linii dziąsłowej, wykonanie zabiegu kortykotomii, czy pokrycie recesji dziąsła i uzyskanie harmonijnego uśmiechu.
Materiał edukacyjny pomoże:
- dowiedzieć się, jaka jest etiologia powstawania recesji dziąsłowych
- dowiedzieć się, jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegu,
- dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują przy kwalifikacji pacjentów do zabiegu,
- dowiedzieć się, jak dobierać metody leczenia przy uwzględnianiu różnorodnych czynników,
- dowiedzieć się, jak dobrać właściwą technikę zabiegową,
- dowiedzieć się, jak opiekować się pacjentem po zabiegu i jaka jest rola zaleceń pozabiegowych
- dowiedzieć się, jak wykonane procedury chirurgiczno-periodontologiczne mogą wspomagać leczenie ortodontyczne
- dowiedzieć się, jakie mogą być ew prawdopodobne powikłania leczenia
- poznać zabieg chirurgicznej kortykotomii wyrostka zębodołowego, który ma na celu zmniejszenie oporów kostnych podczas przesuwania zębów, stanowi jedną z możliwości wspomagania utrudnionego procesu przemieszczania zębów
Ekspert

dr hab. n. med. Magdalena Sulewska
Więcej wykładów dr hab. n. med. Magdalena Sulewskadr hab. n. med. Magdalena Sulewska
staż pracy w dydaktyce – od 2008 r.
specjalista w dziedzinie periodontologii – od 2016.
W 2007 roku ukończyła studia na Oddziale Stomatologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku z wynikiem bardzo dobrym. W 2008 roku rozpoczęła Dzienne Studia Doktoranckie na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim UMB. Od 2008 roku pracownik Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, obecnie pełni w nim funkcję adiunkta. W latach 2009-2012 pełniła funkcję opiekuna Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Neurologii i Rehabilitacji Dziecięcej UDSK. W latach 2009-2014 była prezesem „Fundacji Nadzieja i Szansa” działającej na rzecz dzieci specjalnej troski, w tym również z zespołem Downa, co zaowocowało realizacją tez pracy doktorskiej. W 2012 roku obroniła pracę doktorską pt.: „Stan jamy ustnej pacjentów z zespołem Downa, a aktywność antyoksydacyjna w surowicy krwi, erytrocytach i ślinie”, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych. Cztery lata później, w 2016 roku uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie periodontologii. Swoją wiedzę poszerza uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach w kraju i za granicą m.in.: w Niemczech, Włoszech, Francji i UK. Jest członkiem zespołów badawczych prowadzących liczne projekty naukowe oraz autor kilkudziesięciu publikacji oraz doniesień zjazdowych w kraju i za granicą. Za osiągnięcia naukowe otrzymała nagrodę Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w roku 2017 i 2018. W 2020 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Ocena skuteczności terapii fotodynamicznej w leczeniu liszaja płaskiego jamy ustnej”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, European Federation of Periodontology, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz International Team for Implantology.
Dodaj komentarz